Lucrarea lui Hristos în sânul Bisericii este una cât se poate de vie și actuală. Mântuitorul împodobește Biserica Sa cu mărgăritare de mare preț, care ne sunt modele de dragoste, înțelepciune și curaj. Sfântul Sofronie Saharov afirma că „prezența sfinților este de mult preț pentru întreaga omenire”.

În perioada 22-26 martie, a fost organizat un pelerinaj, cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, în biserica parohiei Domnești de Sus, protoieria Curtea de Argeș, fiind aduse moaștele Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina.

50 de elevi de la Școala Gimnazială „Prof. Dr. Vasile Vasilescu” din Oești, însoțiți de cadrele didactice, dar și de părinți, au dorit să se închine la racla cu moaștele Sfântului Ierarh Nectarie.

Au fost primiți de preoții slujitori Moisescu Ionuț Daniel și Vlăsceanu Ovidiu Marian, care le-au vorbit despre istoricul bisericii și al comunei, precum și despre viața Sfântului Nectarie, subliniind importanța educației și a moralității în viața elevilor.

Copiii au dorit să aducă un prinos de rugăciune Maicii Domnului, interpretând câteva pricesne, după care s-au închinat la icoana sfântului, plecându-și genunchii în fața raclei, rugându-se pentru sănătate și luminarea minții.

Activitatea a fost desfășurată de Sectorul Cultural și Comunicații Media din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului.