Colindele revarsă asupra tuturor celor care le cântă şi le ascultă lumina cunoştinţei de Dumnezeu, întărind credinţa ortodoxă, pace şi bucurie dumnezeiască. Cel mai des cântate în spaţiul mioritic românesc, alături de doinele şi baladele bătrâneşti, colindele, prin forma şi adevărurile de credinţă transmise într-o manieră simplă şi concentrată, plină de acurateţe literară şi inocenţă spirituală, se găsesc pe buzele tuturor creştinilor ortodocşi.

Preoții slujitori Necula Petre Ciprian și Nistoroiu Ion Irinel, de la parohia Bădești, protoieria Mioveni, au fost prezenți în mijlocul beneficiarilor de la Unitatea Socio-Medicală din comuna Domnești. Au venit însoțiți de grupul de copii ai parohiei, părintele diacon Popelcă Robert și de cântăreața Claudiu Nițu, și au prezentat un frumos program de colinde.

În finalul întâlnirii, tinerii au fost cei care au oferit beneficiarilor acestui așezământ pachete cu alimente și fructe, precum și icoane.