Colindatul este un obicei străvechi. Cei dintâi colindători au fost păstorii care au venit la peștera luminată unde S-a născut Pruncul Iisus și bucurându-se de acest semn ceresc și de glasul îngerilor, au vestit în cetatea Betleemului minunea la care au fost martori.

Elevi de la Colegiul Național Vlaicu Vodă din municipiul Curtea de Argeș, au colindat pe credincioșii parohiei Înălțarea Domnului.

Preoții slujitori Herișanu Ion Cosmin și Paul Klaus Schmiedigen au rostit cuvânt de mulțumire pentru bucuria oferită, și au răsplătit truda colindătorilor.