În Duminica a VI-a după Rusalii, monahiile și pelerinii de la mănăstirea argeșeană Văleni, au avut bucuria de a participa la Sfânta Liturghie, oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Cu această ocazie, Ierarhul Argeșean a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură în care a arătat că există o legătură de cauzalitate între suferințele sufletești și bolile trupești, evidențiind importanța prieteniei în viața omului și a Bisericii. Lucrarea pe care cei patru bărbați au făcut-o pentru cel slăbănog este lucrarea pe care Biserica o săvârșește pentru cei neputincioși.