news        mail   location

 
 

Din traista cu stele a lui Dumnezeu, acum 80 de veri, a apărut, în frumusețea lumii văzute, în Cracăul-Negru din Țara Mușatinilor, pruncuțul Constantin, care, atunci când Dumnezeu a binevoit, pentru că toată vremea-și are vreme, a ajuns în demnitatea de Arhiereu în Cetatea Basarabilor, în Eparhia Argeșului și Muscelului.

 

La ceas aniversar, clerul, cinul monahal, credincioșii argeșeni și musceleni, precum și ostenitorii de la Protopopiate și Centrul Eparhial, înalță rugăciuni către Bunul Dumnezeu și Maica Domnului, pentru a dărui sănătate, pace și întru toate bună sporire, Părintelui Arhiepiscop Calinic Argeșeanul!

Întru mulți și binecuvântați ani, ocrotiți de Sfinții Argeșului și Muscelului!

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar