Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, s-a aflat astăzi în mijlocul credincioșilor din parohia argeșeană Livezeni.

Cu această ocazie, Chiriarhul Eparhiei a oficiat Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul rostit, Ierarhul Argeșean a făcut o scurtă tâlcuire a Evangheliei din această duminică, amintind că diavolul are putere asupra noastră atât cât îi permitem.

Credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie au fost martori astăzi la instalarea unui nou preot pentru această parohie. După o activitate pastoral-misionară și administrativă de 24 de ani desfășurată în parohia Livezeni, părintele paroh Georgel Filipescu a ieșit la pensie. În locul acestuia a fost adus părintele Marghitoiu Ionuț, care a fost transferat de la parohia ,, Sf. Mc. Fanurie” din municipiul Câmpulung Muscel, unde a slujit din anul 2007.

Înaltpreasfințitul Părinte Calinic a primit din partea noului preot paroh o icoană cu chipul Maicii Domnului care ocrotește biserica din Livezeni de peste 124 de ani.

Biserica cu hramul,, Nașterea Maicii Domnului” este ctitoria Fam. Oprea Mateescu și Anastasia care sunt înmormântați în pronaosul locașului de cult. Construcția realizată în doi ani a fost sfințită în data de 30 iunie 1986.

După o activitate rodnică de peste 24 de ani, părintele paroh Georgel Filipescu lasă în urmă o lucrare pastoral-adiministrativă de excepție. Cea mai importantă realizare a sa este restaurarea bisericii care a fost resfințită în anul 2011.