news        mail   location

 
 

În Duminica după praznicul Înălțării Sfintei Cruci, obștea monahală de la mănăstirea argeșeană NegruVodă din municipiul Câmpulung Muscel, l-a avut din nou în mijlocul ei pe Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic. 

Cu această ocazie, Ierarhul Argeșean a oficiat Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în biserica cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” a acestui vechi așezământ monahal.

În cuvântul de învățătură, Chiriarhul Eparhiei a evidențiat importanța tezaurului patrimonial al crucilor de piatră de Albești de Muscel existent în municipiul Câmpulung Muscel, amintind că acest oraș istoric este un caz singular în România, datorită faptului că de mai bine de patru secole, au fost ridicate aici  37 de cruci votive, în vechile cartiere ale urbei.

           

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar