news        mail   location

 
 

Anul acesta s-au împlinit, pe 13 iunie, 380 de ani de când, prin străduinţa binecredinciosului domn Vasile Lupu al Moldovei, Iaşul este binecuvântat de prezenţa şi ocrotirea moaştelor Sfintei Cuvioase Parascheva. 

Astăzi, în ziua de prăznuire a Sfintei, slujba Liturghiei a fost săvârșită pe un podium amplasat pe Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, în dreptul altarului Catedralei Mitropolitane. În zonă au fost amenajate culoare de acces pentru cei care au dorit să participe la slujbă și care, în număr restrâns, au putut să intre în spațiile delimitate, astfel încât să nu se creeze grupuri mari de persoane și să se poată păstra distanța recomandată de autorități.

Sfânta Liturghie a hramului Catedralei mitropolitane ieșene a fost săvârșită de IPS Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de alți 17 ierarhi: IPS Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, IPS Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, IPS Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, IPS Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, PS Părinte Qais, Episcop de Erzurum și Vicar al Patriarhiei Antiohiei, PS Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, PS Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, PS Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, PS Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, PS Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, PS Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei, PS Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului, PS Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, PS Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, PS Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, PS Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei și PS Părinte Emilian Crişanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului. 

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Mitropolitan „Sfânta Cuvioasă Parascheva”, dirijat de părintele arhidiacon Ciprian Rusu.

Anul acesta s-au împlinit, pe 13 iunie, 380 de ani de când, prin străduinţa binecredinciosului domn Vasile Lupu al Moldovei, Iaşul este binecuvântat de prezenţa şi ocrotirea moaştelor Sfintei Cuvioase Parascheva.

Astăzi, în ziua de prăznuire a Sfintei, slujba Liturghiei a fost săvârșită pe un podium amplasat pe Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, în dreptul altarului Catedralei Mitropolitane. În zonă au fost amenajate culoare de acces pentru cei care au dorit să participe la slujbă și care, în număr restrâns, au putut să intre în spațiile delimitate, astfel încât să nu se creeze grupuri mari de persoane și să se poată păstra distanța recomandată de autorități.

Sfânta Liturghie a hramului Catedralei mitropolitane ieșene a fost săvârșită de IPS Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de alți 17 ierarhi: IPS Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, IPS Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, IPS Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, IPS Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, PS Părinte Qais, Episcop de Erzurum și Vicar al Patriarhiei Antiohiei, PS Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, PS Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, PS Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, PS Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, PS Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, PS Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei, PS Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului, PS Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, PS Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, PS Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, PS Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei și PS Părinte Emilian Crişanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului. 

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Mitropolitan „Sfânta Cuvioasă Parascheva”, dirijat de părintele arhidiacon Ciprian Rusu.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar