news        mail   location

 
 

În ziua de 24 martie 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, însoțit de părintele arhimandrit Caliopie Ichim – consilier eparhial și de părintele Andrei Michai - consilier eparhial, a avut o întâlnire de lucru cu doamna Emilia Mateescu, Prefectul Județului Argeș și cu domnul colonel Bogdan Olar, Inspector Șef ISU Argeș. 

S-a discutat despre intensificarea colaborării dintre cele două instituții, pentru susținerea proiectelor sociale și pentru ajutorarea persoanelor și grupurilor vulnerabile din județul Argeș.

Totodată, ținând cont de creșterea ratei de infectare cu Sars-Cov-2, s-a propus ca să se acționeze pentru ca programul religios de Sfintele Paști să se desfășoare în condiții optime de siguranță sanitară.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar