news        mail   location

 
 

Aşa îşi intitula Alexis Carrel cartea despre om! Anticii îndemnau: „Dă-ţi seama că eşti om şi adu-ţi aminte mereu de aceasta” (Philemon), deşi spunea că omul nu se deosebeşte în nicio privinţă de animale decât la înfăţişare. Pe când animalele sunt aplecate, omul stă drept.

 

Unii înţelepţi antici socoteau omul un suficient motiv pentru a fi nefericit. Aşa mai gândesc şi unii dintre noi. Sofocle, deşi spunea că: „În lume-s multe mari minuni, mai mari minuni ca omul nu-s”, meditând adăuga: „Eu văd că noi toţi, câţi trăim, nu suntem decât nişte imagini sau o umbră uşoară”.

Preţuirea omului: bineţe dată lui Dumnezeu!

Mersul printre stele – Calinic Arhiepiscopul, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, Curtea de Argeș, 2013.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar