news        mail   location

 
 

Oricum, Emil Cioran rămâne un filosof ”decadent”. Chiar dacă a citit cu osârdie pe Nietzsche, uneori, fără să recunoască, care se definea că ar fi, nici mai mult nici mai puţin,  o „dinamită”, Cioran s-ar fi definit, chiar pe el însuși un fel de uşier în anticamera Paradisului, ”spionând” pe Însuşi Dumnezeu, după cum chiar el o spune.

 

O fi aflat de la îngeri că: „De la nimic la Dumnezeu nu este nici măcar un pas!”

Matematica lui Cioran fascinează!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar