Cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, racla cu o parte din moaștele Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina au fost aduse, în jurul prânzului, în procesiune, la Biserica Sfântul Nicolae Domnesc din Curtea de Argeș.

Sfintele moaște au fost aduse de părintele slujitor Robert Nicolae Eugen de la Așezământul Sfinții Împărați Constantin și Elena din municipiul Pitești.

Un sobor de preoți, coordonat de părintele paroh Mărtoiu Alexandru a întâmpinat sfânta raclă, și împreună, cler și popor, în cântări și sunet de clopot, au intrat în Biserica Domnească.

PROGRAM LITURGIC:

Astăzi, începând cu ora 17.00 se va oficia Taina Sfântului Maslu de obște.

JOI, 30 MAI: ora 09.00 – Sfânta Liturghie

VINERI 31 MAI: ora 09.00 – Acatistul Sfântului Nectarie de la Eghina

Sfânta biserică va fi deschisă în intervalul orar 09.00-19.00!