Botezul este taina prin care omul, prin întreita afundare în apă sfinţită de către preot, în numele Sfintei Treimi, se spală de păcatul strămoşesc şi de toate păcatele de până atunci. Astfel se naşte din nou duhovniceşte şi devine membru al Bisericii.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, în biserica parohiei Mavrodolu din Protoieria Pitești, a fost oficiată slujba de convertire la Ortodoxie a domnului Bach Peter Marcus, slujba fiind oficiată de părintele slujitor Horia Dumitrescu. La final a fost rostit un cuvânt de învățătură, arătându-se că noi creștinii avem două nașteri: una în maternitate și una în Biserică. Prima este după trup, pentru această lume, iar a doua este după duh, pentru viața veșnică sau pentru Împărăția lui Dumnezeu. Fără nașterea prin Botez nu putem intra în Împărăția veșnică, după cum spune Domnul Iisus Hristos: „De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în Împărăția lui Dumnezeu” (Evanghelia după Ioan 3,3)

Catehizarea s-a făcut în timp și amănunt, iar după ce s-au împlinit rânduielile tipiconale prevăzute în Molitfelnic și după citirea și semnarea Mărturisirii de Credință Ortodoxă, candidatul la Ortodoxie a fost miruit și împărtășit.

Domnul Bach Peter Marcus, care a îmbrăcat haina sfântă a Botezului, a primit Învățătura de Credința Ortodoxă și o icoană, precum și îndemnul de a participa la sfintele slujbe ale Bisericii, de a se spovedi, împărtăși, dar și de a aprofunda dreapta învățătură.