Se vorbeşte mult astăzi despre rolul femeii în societate şi în ceea ce ne priveşte, în creştinism. Nu întâmplător găsim femeia cel mai adesea în şcoală, în spital, acolo unde este nevoie de milă, de caritate. Edith Stein, o monahie occidentală din secolul trecut, intuia că femeia este, în familie şi pretutindeni, asemenea Duhului Sfânt, mângâietoare, consolatoare. Femeia creştină, cu sensibilitatea ei, a fost întotdeauna mai aproape de Dumnezeu, mai aproape de Biserică.

Credincioasele din parohia Înălțarea Domnului din municipiul Curtea de Argeș, au participat la slujba oficiată de preoții Herișanu Ion și Paul Klaus Schmiedigen, care au rostit un cuvânt de învățătură despre Ziua Mamei, după care, cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, le-au oferit daruri.