Daruind celor ce au sau celor care refuza munca, nu avem niciun castig, dupa cum nu este de folos nici ploaia prea multa si nici soarele prea indelungat.

Se cuvine ca milostenia sa nu o facem din ceea ce   ne prisoseste ci din ceea ce ne foloseste, nu sa dam haina rupta sau veche ci haina cu care ne place sa ne imbracam, sa  nu daruim resturi de mancare, ci hrana care ne place cel mai mult.  Numai astfel fapte noastre vor fi luate in seama de Dreptul Judecator.

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul ,,Nasterea Maicii Domnului'',  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin,  o activitate caritabila, constand in oferirea de alimente, haine si ajutor financiar unor familii cu posibilitati materiale reduse.