Pelerinajele sunt prilej de bucurie duhovnicească, întărire în credinţă şi îmbogăţire spiritual-duhovnicească, dar şi culturală. Pentru un trăitor de viaţă spirituală intensă, locurile sfinte pe care le vizitează, unde se închină, de unde se încarcă cu energie pozitivă produc implicaţii profunde, se creează acea stare care îl introduce într-o lume puţin accesibilă turiştilor de ocazie.

De fapt, pelerinajul este un răspuns al omului (care caută să ajungă la un loc binecuvântat) la apelul făcut de Dumnezeu, o căutare reciprocă şi o întâlnire spontană. Legătura dinamică dintre răspunsul omului şi chemarea lui Dumnezeu se cheamă credinţa.

În urma parteneriatului dintre parohia Glâmbocata I, protoieria Topoloveni și Școala Generală din localitate, a fost organizat un pelerinaj pentru copii. Părintele slujitor Grigore Ion Florin și doamnele profesor Oana Preotășescu și Lili Nuță au fost alături de elevi, care au vizitat Mănăstirea Nămăiești, Mausoleul de la Mateiaș și Catedrala din Mioveni.