Milostenia la care ne îndeamnă Mântuitorul nostru Iisus Hristos constă în a da din ce îți prisosește celor care sunt în nevoie și în a da chiar din puținul tău celor care sunt în lipsă.

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, prin proiectul Bucuria darului, implementat la nivelul parohiilor, își propune să aducă o rază de speranță și sfinte bucurii celor care au nevoie de sprijin.

Preoții slujitori Mihai Gheorghe și Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești, protoieria Pitești, au oferit credincioșilor consultații oftalmologice gratuite, prin bunăvoința echipei de la Optik Oculus.