Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România Filiala Argeș, în parteneriat cu Primăria Orașului Mioveni și Spitalul Orășenesc Mioveni, a lansat, astăzi, campania ,,Îngrijim cu empatie!”.

Evenimentul de lansare a avut loc la Mioveni în prezența președintelui OAMGMAMR Argeș, Estera Stămoiu, și a invitaților speciali: preotul Puiu Andrei Diaconescu, parohul Catedralei ,,Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Mioveni și consilier al Sectorului social și filantropic din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, în calitate de delegat din partea Părintelui Arhiepiscop Calinic, preotul Marin Marcu, secretarul Protoieriei Mioveni, Sorina Octavia Honțaru, directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Argeș, Ion Georgescu, primarul orașului Mioveni, Mircea Stoian, managerul Spitalului Orășenesc Mioveni, Alexandru Iacobescu, directorul medical al Spitalului Orășenesc Mioveni, Codruț Schneider, directorul financiar al a aceleiași instituții medicale.

Echipa de invitați speciali a fost întregită de prezența  formatorului de educație medicală continuă, Elena Banu, care va preda asistenților medicali din Mioveni cursul de empatie, dar și de prezența consilierilor județeni ai OAMGMAMR Argeș.