Porunca Mântuitorului „Iubește-ți aproapele ca  pe tine însuți!” nu semnifică măsura iubirii, ci identificarea fiecăruia dintre noi cu semenii noștri, pentru că toți creștinii alcătuiesc un trup. Astfel, bucuria aproapelui este bucuria mea, iar durerea celui aflat în suferință este în aceeași măsură și durerea mea, iar o astfel de înțelegere a iubirii l-a determinat pe Sfântul Agathon să spună: „Folosul fratelui este roada mea.”

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a desfășurat o activitate socială în parohia Greci I, protoieria Topoloveni. Părintele slujitor Bălășoiu Laurențiu Vasile, coordonează un proiect social, în care oferă săptămânal o masă caldă credincioșilor din parohie, care participă la slujbă.