Biserica ortodoxă a  reflectat dintotdeauna  sensul spiritual femeii creștine, care este apreciată prin asemănarea ei cu Maica Domnului și cu Femeile Mironosițe.

Creștinii își amintesc cu recunoștință de toate femeile care din timpul Sfinților Apostoli și până astăzi au arătat credință, prețuire și evlavie pentru Hristos și pentru Biserica Sa.

La Filiala Teritorială a surzilor din Pitești, a fost organizată o întâlnire în cinstea femeii și mamei creștine, ca mijloc de prețuire și recunoștință, precum, bunăoară, Mântuitorul nostru Iisus Hristos, cinstește Biserica ca parte integrantă a Trupului Său.

Preotul slujitor Țîru Cătălin a împărțit pentru toate femeile și mamele creștine, prezente la această familiară întâlnire flori și mărtișoare.