Prin milostenie învăţăm să-L cunoaştem şi să-L iubim pe Dumnezeu, să descoperim frumuseţea vieţii în Hristos, să iubim pe aproapele nostru, să ne ferim de păcat şi să ne îngrijim de mântuirea sufletului.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se implică în diferite proiecte pentru ajutorarea credincioșilor.

Preotul slujitor Marinac Marius de la parohia Ciocănăi, comuna Moșoaia, împreună cu reprezentanți ai Asociației Oamenilor de Afaceri Argeș și ai Grădiniței "Universul Copilăriei" Moșoaia, au fost în mijlocul unei familii cu 8 copii aflați în situație de vulnerabilitate, cărora le-au oferit cadouri de sfintele sărbători.