news        mail   location

 
 

Ni s-a dat o permanentă stare de neliniște în căutare. Nicicând lucrările și stările noastre nu ne odihnesc. Vrem să dăm cu capul de Dumnezeu, cum dai cu capul de pragul de sus. Vrem să-L vedem pe Dumnezeu acum, la poruncă, și dacă s-ar putea, chiar în genunchi, la picioarele noastre. El este cu noi, dar nu chiar așa cum vrem noi. Vrerea noastră are miros de orgoliu și stropșeală delirantă.

 

Cioran spunea: ”Rostul unui popor în lume este să releveze măcar un atribut al lui Dumnezeu, să ni-l prezinte într-o altă lumină sau într-o altă umbră, ne descoperă una din fețele lui ascunse”.

Când îl căutăm pe Dumnezeu, El este foarte aproape de noi! Să îndrăznim! Cei fricoși nu se vor simți bine in Paradis!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar