Cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înalt Preasfințitului Părinte Calinic, a fost organizat un pelerinaj duhovnicesc de misiune creștină de către comunitatea surzilor din Pitești la Sfintele Mănăstiri: Dintr-un Lemn, Bistrița, Hurezi, Govora, Polovragi, Tismana și Lainici, însoțiți de către Țîru Cătălin, preot slujitor la biserica pentru surzi „Sfântul Grigore Palama” – Parohia Mavrodolu, Pitești.

În pelerinajul desfășurat la Sfintele Locașuri, credincioșii surzi din diferite localități argeșene, s-au bucurat de frumusețea și podoaba Casei Domnului și Casei sufletului nostru, precum și de comuniunea dintre noi, ca și Familie.