Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul -Biroul de Cateheză a organizat jurizarea Concursului Național Catehetic ”HRISTOS – CUVÂNTUL CARE VINDECĂ”, ediţia a XVI-a, la nivel de protoierie.

La sediul Protoieriei Curtea de Argeș s-a întrunit comisia de evaluare formată din: Preot Dr. Dan-Florin Obrocea -Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul, Preot Alexandru State -Protoiereu, Preot Vasile-Cornel Ilina -Coordonator Birou Cateheză, Dumitru Cojocărel -Profesor de religie.

În contextul unei societăţi marcate de individualism și secularizare, parohiile din Protoieria Curtea de Argeș acordă o atenţie deosebită pastorației bolnavilor, prin intensificarea activităţii sale social-filantropice, prin implicarea activă a familiei şi a societății în sprijinul persoanelor bolnave, aflate în suferinţă, precum și o dinamizare a activităților social-filantropice și culturale dedicate acestei categorii de credincioși.

În urma evaluarii proiectelor următoarele portofolii se vor prezenta la faza pe eparhie:

-PAROHIA BĂTUȘARI, cu portofoliul institulat: ”Dăruind vei dobândi - darul faptei bune, izvorâtă din iubire şi credinţă”.

Coordonator Proiect: Preot Ungurenuș Florentin în parteneriat cu: profesor Mihăilescu Cornelia-Seminarul Teologic Ortodox ”Neagoe Vodă Basarab”, profesor Creangă Mihai Iulian-CNNV, profesor Zafiu Claudia Mihaela-Grădinița Academia Piticilor, profesor Iordache Sita-Liceul de Marină din Constanța, Badanau Cătălin-European Examination Center, profesor Odorada Ani Georgiana-Grădinița Sfântul Nicolae, Chiritescu Vergina-Centrul Rural pentru educatie CREDO-Domnesti, alături de alții.

-GRUPUL DE CATEHEZĂ “MESAGERII FAPTELOR BUNE “ al parohiei “Sfântul Nicolae“ Oeștii Pământeni și elevii Școlii Gimnaziale “Prof. Dr. Vasile Vasilescu” Oești cu portofoliul institulat: “Solidaritatea copiilor. Tinerii creștini dăruiesc iubire milostivă”.

Coordonator Proiect: Preot Bucurică Iulian, profesor Creț Irina Eugenia, profesor Turian Mariana, profesor Marineață Cristian.

Colaboratori: Directorul școlii, profesor Badea Alexandra, profesor Eana Anca, profesor Bîngă Simona, profesor Dineț Cristina, profesor Oprican Iulia, profesor Gherman Margareta, profesor înv. primar Ambrinos Sorina, profesor înv. primar Florea Cristina, profesor înv. primar Lazăr Elena, profesor înv. primar Popa Ionela, Fundația CID, reprezentată de mediatorul școlar Ișfan Florina, Ansamblul “Hora“ al Comunei Albeștii de Argeș.

Concursul Național Catehetic ”HRISTOS – CUVÂNTUL CARE VINDECĂ” este organizat de Patriarhia Română în parteneriat cu Ministerul Educației, în perioada 1 noiembrie 2023 – 21 mai 2024 și se înscrie între activitățile catehetice şi educaţionale cu prilejul anului 2024 - ”Anul omagial al pastorației şi îngrijirii bolnavilor” și ”Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi”.