An de an, Crăciunul poposește în pridvorul sufletului fiecăruia dintre noi, însoțit de un întreg alai de trăiri sfinte și tradiții binecuvântate, când cete de colindători ne fac cunoscută vestea minunată a Nașterii lui Iisus, iar ne­voința postului, rugăciunile, dragostea și milostenia săvârșite de fiecare, după a sa putere, prefac sufletele noastre într-o peșteră primenită în așteptarea Pruncului Sfânt.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul a desfășurat o activitate catehetică în care părintele slujitor Grigorescu Petre de la parohia Domnești de Jos a vorbit, în biblioteca „Luca Paul”, despre Praznicul Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos, iar la final, toată suflarea, a cântat colinde.