Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de catehizare al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a organizat o activitate catehetică,  la Centrul medico-social din Rucăr.

Preotul slujitor Arsulescu Ion Sebastian, de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, însoțit de d-na profesor de Religie Durdun Oana și un grup de elevi de la Liceul Victor Slăvescu din Rucăr, au vizitat persoanele vârstnice de la Centrul medico-social din Rucăr, unde au prezentat proiectul Concursului ,,Tinerii și vârstnici să laude pe Domnul"- etapa locală.

Activitatea a debutat prin rostirea în comun a Rugăciunilor încăpătoare. Preotul slujitor Arsulescu Sebastian a fost un cuvânt introductiv, în care a prezentat pe scurt scopul activității și obiectivul principal ale proiectului, anume intensificarea implicării Bisericii, a școlii, a familiei și a întregii societăți civile în dezvoltarea  relațiilor sociale cu persoanele vârstnice, prin diferite activități filantropice și educative.

În cadrul activității, copiii au rostit câteva rugăciuni pe care le-au alcătuit personal,  au enunțat citate din Sfânta Scriptură privind relația dintre copii și părinți și au prezentat câteva planșe și materiale sugestive. La finalul prezentării proiectului, copii au dăruit persoanelor vârstnice dulciuri și fructe.

Activitatea va fi menționată și va face parte integrantă din Portofoliul ,,Toată suflarea să laude pe Domnul", material care va fi prezentat în faza pe Protoierii a Concursului ,,Tinerii și vârstnici să laude pe Domnul",  care se va desfășura în perioada 2-5 mai 2023.