Sfânta Împărtăşanie este cea mai importantă taină creştină, deoarece prin ea Îl primim pe Însuşi Fiul lui Dumnezeu, Domnul şi Mântuitorul nostru Iisus Hristos, împărtăşindu-ne cu Trupul şi Sângele Său, fiind, instituită de Hristos la Cina cea de Taină.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate de cateheză, în care părintele slujitor Marcu Marin de la parohia Coasta Uzinei, protoieria Mioveni, a fost în mijlocul copiilor de la Creșa Universul Copiilor nr. 1, și i-a împărtășit.