Cea mai importantă sărbătoare creştină este Învierea Domnului sau Sfintele Paşti. Postul Sfintelor Paşti cuprinde postul de 40 de zile, numit şi Postul Mare, la care se adaugă şi Săptămâna Sfintelor Pătimiri ale Domnului, cunoscută şi sub numele de Săptămâna Mare.

Aceste săptămâni de post sunt urcuşul nostru duhovnicesc către sărbătoarea Învierii Domnului şi reprezintă cel mai important timp spiritual din decursul anului bisericesc. Acum Biserica ne cheamă să ne întoarcem către planul duhovnicesc al vieţii noastre, iar prin post, pocăinţă şi rugăciune să mergem către mân­tu­ire.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul a desfășurat o activitate catehetică, în care părintele slujitor Vlad Alin de la parohia Sfântul Apostol Andrei – cartier Tudor Vladimirescu a fost prezent la grădinița din cartier, unde a vorbit copiilor despre frumoasa perioadă liturgică în care ne găsim.