Ştim din anii frumoşi ai copilăriei că Moş Nicolae este Sfântul Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor ­Lichiei, făcătorul de minuni, care în chip minunat ne aduce daruri în noaptea zilei sale de serbare. Cei mici îşi pregătesc ghetuţele pe 5 decembrie seara pentru a se bucura de darurile aduse de Moş ­Nicolae în dimineaţa zilei de 6 decembrie.

Preoții slujitori Comandașu Constantin și Grigorescu Petre de la parohia Domnești de Jos, au fost prezenți în mijlocul copiilor de la Grădinița cu program prelungit din localitate. În prezența doamnelor educator, Balea Mariana, Grigorescu Elena și Andreea Tălpăzan, a fost rostit un cuvânt despre sărbătorile de iarnă, care încep cu Sfântul Nicolae, iar în final au fost dăruite duciuri și iconițe.