Rugăciunea păstrează echilibrul în viață, exprimând prin conținutul ei simțăminte profunde, iar rostirea celor mai frumoase și potrivite cuvinte luminează mintea și încălzește inima, pune în valoare frumusețea omului, îl definește ca ființă teologică.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a organizat în biserica parohiei Bătușari, protoieria Curtea de Argeș, o nouă etapă a Concursului Național Catehetic „Rugăciunea în viața mea”.

Părintele slujitor Ungurenuș Florentin, dimpreună cu profesorii Uță Elena, Cojocărel Iulian și Virgil Deaconu au fost alături de elevi de la Colegiul Național Vlaicu Vodă, care au participat la un atelier de lucru, în care au pictat, au colorat și au vorbit despre importanța rugăciunii în viața creștinului.