Colindul de Crăciun este unul dintre obiceiurile românești, cu originea în credința străbunilor, care străjuie cea mai importantă sărbătoare de iarnă, Nașterea Domnului.

Crăciunul este polul în jurul căruia gravitează o multitudine de colinde, urări şi tradiţii specifice, care trimit spre vremuri demult apuse, dar ce se regăsesc și azi, fiind datoria noastră ca aceste datini să le transmitem și pe mai departe.

Preoții slujitori Tuță Vasile și Iordache Constantin Florinel de la parohia Drăghici, protoieria Câmpulung Muscel, au primit colindători în sfânta biserică. Aceștia au bucurat sufletele celor prezenți. După datină, ostenitorii întru colindă au primit daruri.