Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Cateheză în simbioză cu Inspectoratul Școlar Județean Argeș a organizat a VIII-a ediție a Festivalului de Colinde de Crăciun ” Hristos se naște, slăviți-L!” la Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Iașului.

Coordonatorii Festivalului au fost doamnele profesoare: Sabina Marin de la Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Iașului și Elena Ilina-directoarea Școlii Gimnaziale Nr. 1 Valea Danului.

La activitate au participat cadrele didactice, Maria-Ionela Grigore, directoarea școlii gazdă, Ioana-Alexandra Gherghinoiu, Crai Simona, Oproiu Georgiana, Alecu Cornelia (Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Iașului), Piele Elena-Roxana (Școala Gimnazială ”Gabriel Marinescu” Tigveni)  alături de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul și Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Concursul s-a desfășurat indirect și au participat peste 150 de elevi de la 16 școli gimnaziale și licee coordonați de 28 de cadre didactice.

Scopul Proiectului este creșterea calității instituționale și a procesului de predare-învățare-evaluare, dar și identificarea, stimularea și valorificarea potențialului artistic și creativ al copiilor și tinerilor, de a cultiva și menține interesul pentru păstrarea și transmiterea tradițiilor creștine specifice Sfintei Sărbători a Nașterii Domnului și de a prețui și respecta obiceiurile creștine în care s-au născut, Biserica Neamului, meleagurile natale şi portul popular.

Nașterea Domnului sau Crăciunul este cea mai importantă sărbătoare a iernii și aduce cu ea un obicei extraordinar de frumos și solemn – colindul. El anunță Nașterea Mântuitorului, iar colindătorii reprezintă chipul îngerilor care au vestit Nașterea lui Iisus.