Șahul îl învată pe copil să devină mai organizat şi îi formează obişnuinţa de a gândi strategic în toate aspectele vieţii. În plus, un copil poate învăța datorită practicării regulate a şahului, importanța unei gândiri intuitive şi a planificării. Practicarea jocului de șah în mod regulat, chiar din copilărie, îmbunătățește capacitatea de învățare, gândire, puterea analitică și decizională a copilului.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a organizat în parohia Turculești, protoieria Topoloveni, o activitate educativă pentru copii.

Părintele slujitor Bologea Cosmin Vasile a coordonat o tabără de șah, în care tinerii s-au bucurat de spațiul verde al bisericii, de socializare, și de bucuria de a juca șah.