În perioada 30 septembrie – 4 octombrie, în comuna Domnești, s-a derulat tabăra de sculptură „De-a frumosul cu lemnul”, aflată la prima ediție, fiind organizată de Primăria Comunei Domnești, în parteneriat cu Filiala Județeană Argeș „Posada” a A.N.C.M.R.R, parohia Domnești de Sus și revista „Suflet Românesc”, cu participarea meșterului popular Ion Rodoș și a doamnei profesor Andreea Pantazi.

Cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, la eveniment a participat părintele Ovidiu Vlăsceanu, Consilier Cultural și Comunicații Media, care a transmis Arhiereasca Binecuvântare și a rostit un cuvânt cu tema: „Tradiția sculpturii în lemn, element reprezentativ al existenței muscelenilor”, arătând faptul că lemnul, a constituit secole de-a rândul principala materie primă a românilor, fiind folosit pentru construcțiile gospodărești sau la confecționarea uneltelor, obiectelor și ustensilelor casnice, a pieselor de mobilier. În activitatea de prelucrare a lemnului, meșterul popular a pus atât îndemânare, cât și simț artistic, astfel încât specialiștii vorbesc, atât despre „civilizația românească a lemnului”, dar și despre „arta românească a lemnului”.

Primarul Comunei Domnești, domnul Doru Ion Smădu a rostit cuvântul de bun venit, după care domnul prof. dr. George Baciu a vorbit despre cum a luat naștere această tabără.

Profesorul de sculptură, maestrul Ion Rodoș, a vorbit celor 120 de copii de la Liceul Tehnologic „Petre Ionescu Muscel”, despre tainele sculpturii în lemn, și le-a demonstrat cum se poate o sculpta o margaretă, dintr-un trunchi de stejar, mai întâi cu drujba și apoi cu dălțile.

De asemenea, a fost prezentat proiectul „Războaiele daco-romane pe șapte linguri”, realizat de maestrul Ion Rodoș, un „manual de istorie”, dăltuit în lemn.

Preoții slujitori Moisescu Ionuț Daniel și Vlăsceanu Ovidiu Marian de la parohia Domnești de Sus au dăruit tuturor participanților iconițe.

Momentele artistice au fost susținute de către elevii Rareș Stoicu și Alin Gulie.

Tabăra a continuat și în următoarele zile cu alte activități interesante pentru copii.

Sub directa îndrumare și supraveghere a meșterului popular Ion Rodoș, a venit rândul copiilor să execute sculptură în lemn, după care, cu ajutorul doamnei profesor Andreea Pantazi, au descifrat tainele picturii pe lemn, colorând și margareta sculptată în ziua precedentă.

A urmat un atelier de lucru, în care copiii au primit sfârleze, pe care le-au șlefuit și le-au colorat.

Au urmat diferite concursuri la care au participat toți copiii prezenți în tabără: „Cea mai frumoasă sfârlează pictată”, „Aruncarea sfârlezei”, „Receptivitate în tainele sculpturii” și „Din tainele sculpturii”.

Câștigătorii concursurilor au primit cărți și dulciuri din partea preoților slujitori Moisescu Ionuț Daniel și Vlăsceanu Ovidiu Marian de la parohia Domnești de Sus.

Domnul col. (rtr.) Laurențiu Domnișoru a oferit, din partea Filialei Județene Argeș „Posada”, medalii și insigne aniversare participanților.

Activitatea din tabără s-a încheiat cu un program muzical intitulat „Să cântăm folk românesc” - divertisment la chitară susținut de prof. Cristian Matei și trei eleve de la liceul mai sus menționat.