Joi, 6 octombrie 2022, începînd cu ora 12.00, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului organizează un eveniment dedicat elogierii marelui arhitect muscelean Dimitrie Ionescu-Berechet.

Cu această ocazie va fi lansat albumul monografic intitulat „Arhitectul Dimitrie Ionescu-Berechet (1896-1969). Viața și opera”, al cărui autor este chiar nepotul arhitectului, domnul lect. Univ. dr. Ștefan Ionescu-Berechet.

Lansarea de carte va fi dublată de o expoziție retrospectivă, cu fotografii reprezentând reproduceri ale unor planșe și schițe de arhitectură, fotografii de epocă și documente inedite.

Atât expoziția cât și lansarea albumului monografic vor fi găzduite de Sala „Manole” a Palatului Episcopal, din incinta Mănăstirii Argeșului.