Credinta noastra ortodoxa este "izvor de bucurii", crestinismul ortodox fiind "religia bucuriei". Domnul nostru Iisus Hristos le-a spus ucenicilor sai: "Acestea vi le spun ca bucuria Mea sa fie intru voi si ca bucuria voastra sa fie deplina".

Bucuria crestina este in primul rand darul intalnirii cu Hristos cel inviat, bucuria Invierii Domnului. Este bucuria de eshatologia inaugurata in Trupul inviat, indumnezeit al lui Hristos, plamada imparatiei lui Dumnezeu din care ne izvoraste Viata necuprinsa de moarte.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, în biserica parohiei Cerbu din protoieria Pitești, a avut loc o convertire la ortodoxie, slujba fiind oficiată de părintele slujitor Ștefan Viorel.