DUMINICĂ, 13 August 2023, la Catedrala Voievodală din Municipiul Curtea de Argeș, ctitoria Sfântului Neagoe Vodă Basarab, în apropierea hramului, va fi adusă spre cinstire și folos sufletesc, ICOANA MAICII DOMNULUI  PARAMYTHIA, adică MÂNGÂIETOAREA.

Icoana a fost realizată în Muntele Athos, în atelierele Mănăstirii Vatoped.

Icoana Maicii Domnului Mângâietoarea, va fi întâmpinată, la Catedrală, în jurul orei 19.00.

Cu acest prilej, adresăm aleasa invitație tuturor argeșenilor și muscelenilor de pretutindeni, să poposească în Cetatea Basarabilor, pentru a aduce cinstirea cuvenită Maicii Domnului.

Icoana va rămâne la Catedrală mai multe zile, iar biserica va fi deschisă pentru credincioși!