În data de 04.06.2026 am realizat un atelier tematic – Tema: „Spune da pentru sănătatea ta!”, grupa 2 de copii, ciclul gimnazial. Activitatea a fost destinată copiilor din ciclul gimnazial și a avut ca scop formarea și consolidarea unor obiceiuri de viață sănătoasă prin conștientizarea importanței alimentației, mișcării, igienei și somnului pentru menținerea stării de bine. În cadrul atelierului, instructorul socio-educațional a identificat alături de copii obiceiurile sănătoase, a formulat regulile de alimentație, mișcare și igienă și a accentuat înțelegerea importanței alegerilor zilnice pentru starea de bine.
Astfel, prin intermediul jocului de rol „Salata de fructe” copiii au fost sprijiniți să descopere importanța alimentației diversificate pentru menținerea sănătății, beneficiile consumului de fructe și legume și ale activității fizice regulate. În cadrul activității ,,Spune da pentru sănătatea ta” copiii au fost împărțiți în patru grupe, fiecare elaborând un poster cu temele: Alimentație și apă, Mișcare și sport, Somnul și Igiena.
- În data de 08.06.2026 am realizat un atelier tematic – Tema: „Sănătatea înainte de toate”, cu grupa 1 de copii, ciclul primar. Scopul activității este formarea și consolidarea unor obiceiuri de viață sănătoasă prin conștientizarea importanței alimentației, mișcării, igienei și somnului pentru menținerea stării de bine. În cadrul atelierului, instructorul socio-educațional a accentuat importanța alimentației, mișcării, igienei și somnului pentru sănătate, rolul obiceiurilor zilnice în menținerea stării de bine și reguli de bază pentru un stil de viață sănătos.
Astfel, în cadrul activității „Spune da pentru sănătatea ta” s-a desfășurat un joc exercițiu intitulat „Ciorchinele sănătății”. Copiii au fost împărțiți în patru grupe, fiecare având sarcina de a realiza un poster legat de o subcategorie a sănătății: Alimentație (Mănâncă sănătos, crești sănătos!), Mișcare (Mișcarea înseamnă energie!), Igienă (Igiena ne protejează!) și Somn (Somnul te ajută să crești!). Fiecare grup a identificat în medie cinci elemente care se potrivesc subcategoriei pe care o tratează și au argumentat rolul acestora pentru starea de bine.
- În data de 18.06.2026 am realizat un atelier extracurricular, cu titlul „Beneficiile fizice ale exercițiilor” pentru grupa 2, ciclul gimnazial. În cadrul atelierului, instructorul socio-educațional a prezentat beneficiile exercițiilor fizice, precum susținerea sănătății inimii și circulației sanguine, menținerea forței și flexibilității corpului, întărirea mușchilor și oaselor, îmbunătățirea posturii și coordonării și creșterea rezistenței pentru activitățile fizice. Sportul reprezintă energie, disciplină și determinare, iar prin activitatea fizică oamenii își dezvoltă forța și încrederea în sine și își îmbunătățesc starea generală de sănătate.
Sub supravegherea instructorului socio-educațional și alături de un cadru didactic (profesor de educație fizică și sport) copiii au desfășurat mai multe jocuri sportive individuale și de echipă : tenis de masă, alergări printre jaloane, aruncări la țintă și badminton.
- În data de 23.06.2026 am realizat un atelier extracurricular, cu titlul „Mișcarea și sportul prietenii sănătății” pentru grupa 1, ciclul primar. În cadrul atelierului, instructorul socio-educațional a prezentat beneficiile exercițiului fizic, acesta îmbunătățind sănătatea fizică și mentală. Acesta poate include o varietate de activități, de la mersul pe jos până la practicarea sporturilor sau antrenamente intense. Activitățile sportive au beneficii și asupra minții, astfel ele susțin concentrarea și claritatea mentală, promovează o stare de spirit pozitivă și echilibrată și cresc stima de sine și încrederea personală.
Sub supravegherea instructorului socio-educațional și alături de un cadru didactic (profesor de educație fizică și sport) copiii au desfășurat mai multe jocuri sportive individuale și de echipă: alergări printre jaloane, popice, aruncări la țintă și badminton.
În cadrul fiecărui atelier desfășurat au fost distribuite pachetele de hrană beneficiarilor din cadrul proiectului Centrul de activități cu tineretul „Sf. Ilie Tesviteanul”.
- În luna iunie, în cadrul atelierelor extracurriculare, participanții au fost informați cu privire la desfășurarea unui concurs tematic cu temă sportivă, organizat în mai multe etape în lunile iulie, august și septembrie.


























