Credincioșii parohiei argeșene Rucărul de Mijloc s-au bucurat astăzi de prezența Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului. Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în biserica satului cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”.
Momentul este unul deosebit pentru întreaga comunitate, datorită faptului că s-au împlinit astăzi 130 de ani de la punerea pietrei de temelie în 1895. Cu această ocazie a fost săvârșită o slujbă de pomenire pentru ctitorii și binefăcătorii bisericii trecuți la Domnul.
La acest popas de rugăciune au participat reprezentanți ai administrației locale, precum și foarte mulți credincioși veniți din toate parohiile aflate în circumscripția comunei Rucăr.
În cuvântul rostit, Chiriarhul Eparhiei a vorbit despre dialogul Mântuitorului Iisus Hristos cu înțeleapta femeie samarineancă ce poate fi socotită asemeni Apostolilor, descoperind și vestind pe Mesia locuitorilor din cetate.
De asemenea, a fost evidențiată credința statornică și hărnicia rucărenilor, care au avut curajul să înceapă, în urmă cu 130 de ani, construcția unei frumoase catedrale.
Comunitatea rucăreană din parohia Rucărul de Mijloc i-a oferit Ierarhului Argeșean o icoană cu chipul Maicii Domnului, ocrotitoarea acestei sfinte biserici.
Biserica parohiei Rucărul de Mijloc a fost construită între anii 1895 şi 1902, pe terenul donat de Jinga Baştea, în locul fostei biserici de la anul 1744. Între ctitorii principali se numără: boierul Lupoianu, vameşul schelei Dragoslavele şi preoții: Ion Ochi, Bran Baştea şi Stoica Vlădoiu.






































































