În contextul anului omagial 2024, închinat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, pastorației și îngrijirii bolnavilor, cu binecuvântarea și purtarea de grija a Înaltpreasfințitului Calinic Argeșeanul, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, pelerinajul cu racla care conține un fragment din moaștele Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina, făcătorul de minuni și vindecătorul de boli, aflat în patrimoniul Așezământului-Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena din Municipiul Pitești, va continua în perioada 18-20 iunie 2024, în cadrul protoieriei Topoloveni, după următorul program:

18 iunie, începând cu ora 9:30 - racla va ajunge la urmatoarele spitale:

Spitalul de Geriatrie si Boli Cronice Constantin Balaceanu Stolnici din orasul Stefanesti.

Spitalul de Pneumoftiziologie din Leordeni

Spitalul de Boli Cronice Calinesti.

La aceste spitale, cadrele medicale si pacientii vor avea bucuria si binecuvantarea de a cinsti Moastele Sfantului Ierarh Nectarie.

In dupa amiaza zilei de 18 Iunie 2024, dupa ora 15:00, racla cu un fragment din Moastele Sfantului Israrh Nectarie va poposi spre ajutor si binecuvantare la parohia Priboienii de Jos, unde va ramane pana in dupa amiaza zilei de 20 Iunie 2024, cand va fi din nou readusa la Asezamantul Parohia Sfintii Imparati Constantin si Elena din Pitesti.