Sfântul Maslu este de la începuturile creştinismului o Taină a Bisericii, în care prin rugăciunile preoţilor şi prin ungere cu untdelemn sfinţit credincioşii aflaţi în suferinţă dobândesc vindecare de bolile trupeşti şi sufleteşti.

Catehismul ortodox ne învaţă că „Sfântul Maslu este Taina care, prin rugăciunile preoţilor şi prin ungerea trupului cu untdelemn sfinţit, împărtăşeşte credinciosului harul lui Dumnezeu pentru tămăduirea bolilor trupeşti şi sufleteşti, pentru iertarea păcatelor şi pentru întărirea sufletului”.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Glâmbocata, protoieria Topoloveni.

Părintele slujitor Grigore Ion Florin, a vorbit copiilor din grupa de cateheză, participanți la Concursul Național Catehetic al Patriarhiei Române, despre Taina Sfântului Maslu și învățăturile care decurg din aceasta.