Mare şi neînfricată este puterea milosteniei. Chiar si puterile îngereşti care păzesc porţile cerului, dacă văd că milostenia se înalţă, deschid porţile şi celorlalte virtuţi, însă dacă văd că nu este milostenie, închid aceste porţi.

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate misionar-pastorală, în care părintele slujitor Grigore Ion Florin de la parohia Glâmbocata, protoieria Topoloveni, a dăruit beneficiarilor de la Așezământul din Valea Plopului: alimente, legume, fructe, dulciuri, produse de curățenie și jucării.