Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, în parohiile și unitățile de învățământ argeșene și muscelene se desfășoară Concursul Național Catehetic  ,,Hristos - Cuvântul care vindecă”.

Conform calendarului activităților din cadrul proiectului concurs, în această perioadă, s-a desfășurat prima fază a concursului, la nivelul Protopopiatelor din cuprinsul Eparhiei.

În cadrul Protoieriei Câmpulung Muscel, faza locală s-a desfășurat în ziua de 18 aprilie 2024.

Comisia de evaluare a Portofoliilor a fost compusă din P.C. preot Moșoianu Petre, Protoiereu al Protoieriei Câmpulung Muscel, P.C. preot Arsulescu Sebastian, Responsabilul Biroului de Cateheză din cadrul Protoieriei Câmpulung Muscel și d-na Nicolescu Dana, prof. de Religie și Limba română.

În urma evaluării portofoliilor, alcătuite de elevii din grupurile catehetice ,,Hristos împărtășit copiilor”, sub coordonarea preoților slujitori în colaborare cu profesorii de Religie,  conform procedurii reglementate în proiectul concursului,  s-au departajat ca și câștigătoare următoarele parohii:

Locul I - parohia Lăzărești, coordonator P.C. preot Geantă Horațiu,  prof. învățământ primar Geantă Simina, portofoliul cu titlul: ,,Bucuria de a îngriji pe cei bolnavi”;

Locul II - parohia Rucărul de Jos, coordonator P.C. preot Arsulescu Sebastian, prof. Religie Bratu George Gabriel,  Portofoliul cu titlul ,,Domnul Iisus Hristos - Doctorul și Tămăduitorul sufletelor și al trupurilor noastre”;

Locul III - parohia Rucărul de Mijloc, coordonator P.C. preot Avram Iulian, prof. Religie Avram Gheorghe, Portofoliul cu titlul ,,Harul vindecă, păcatul îmbolnăvește”.

Următoarea etapă a concursului se va desfășura în data de 24 aprilie 2024, la sediul Arhiepiscopiei Argeșului si Muscelului din Municipiul Curtea de Argeș.