În seara zilei de 26 aprilie, curtea bisericii parohiei Micești din Protoieria Mioveni, a devenit neîncăpătoare pentru credincioșii care au venit să asiste la Concertul de Florii: „Crucea, calea spre înviere”.

Evenimentul s-a desfășurat cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, de către Sectorul Cultural și Comunicații Media din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului.

Concertul de pricesne a fost deschis de Grupul vocal Glasul Arhanghelului din Micești, condus de doamna profesoară Andreea Urs, care a bucurat pe cei prezenți prin piesele interpretate. Moderatorul evenimentului, domnul Cristian Șelaru, a mulțumit preoților slujitori de la parohia Micești, Stan Robert și Florin Păcioianu, care au dorit să ofere un dar de suflet locuitorilor din această zonă, precum și tuturor iubitorilor de muzică.

Spectacolul a continuat prin programul muzical oferit de tânăra Daria Maria Ninu din Curtea de Argeș, care a ajuns în sufletele creștinilor argeșeni și nu numai.

Invitații speciali au fost membrii Grupului Psaltic Tronos al Catedralei Patriarhale, dirijați de părintele arhidiacon Mihail Bucă. Psalții au oferit moment memorabile prin recitalul de muzică psaltică, introducând credincioșii în atmosfera Săptămânii Pătimirilor în care vom intra curând.

În final, părintele arhidiacon Mihail Bucă a rostit un cuvânt de învățătură în care a îndemnat toată suflarea să devină lumină pentru aproapele și să fie prezenți în sfintele biserici la acest program special de slujbe.