În duminica a cincea din Postul Mare, cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, Sectorul Cultural și Comunicații Media din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a organizat un concert de pricesne și muzică bizantină, intitulat: „La umbra Crucii Tale”.

Evenimentul s-a desfășurat în biserica parohiei Bădești din protoieria Mioveni, de față fiind sute de oameni, care au venit din mai multe localități, pentru această manifestare.

Concertul a avut ca moderator pe Părintele Ovidiu Marian Vlăsceanu, Consilier Cultural și Comunicații Media, care a transmis Arhiereasca Binecuvântare, a mulțumit tuturor celor implicați în acest proiect, și a prezentat invitații.

Daria Maria Ninu din Curtea de Argeș a deschis seara duhovnicească, emoționând pe cei prezenți, și prin interpretarea Rugăciunii Domnești: Tatăl nostru.

Ansamblul „Cununa Domneștiului” a încântat credincioșii prin frumoasele costume populare pe care le poartă cu mare mândrie, arătând că sunt demni urmași ai istoriei de peste 500 de ani ai comunei din care fac parte, oferind un buchet ales de pricesne.

Evenimentul a continuat prin frumosul program oferit de către tânăra Ilinca Din, care, prin vocea ei, a ajuns la inimile oamenilor, pricesnele fiind intepretate cu mare gingășie și dăruire.

Invitatul special al serii a fost Corul Bizantin Evloghia din București, dirijat de părintele Marius Militaru. Teologii au prezentat un program muzical bizantin de excepție, într-o manieră care i-a consacrat deja pe marile scene din țară și străinătate.

Aceștia au invitat și pe cei prezenți să cânte alături  de ei, fiind creată o simbioză perfectă, vocile tuturor unindu-se în rugăciune către Bunul Dumnezeu.

Bucuria enoriașilor din Bădești a fost completată și prin faptul că în perioada 19-22 aprilie, la parohie a avut loc un pelerinaj cu o copie a icoanei Maicii Domnului „Axion Estin”, care a fost realizată la Mănăstirea Vatoped.