O nouă ediție a Festivalului județean ,,Flori de cântec strămoșesc”, organizat de Școala Gimnazială ,,Tudor Arghezi”, a avut loc la Filarmonica Pitești, o sărbătoare dedicată folclorului, muzicii, dansului și portului popular.

250 de copii de la 24 de școli gimnaziale și alte instituții de învățământ argeșene, specializate în activități extrașcolare, au prezentat un regal folcloric, demn de un adevărat spectacol. Concursul este inițiat de Școala Gimnazială ,,Tudor Arghezi” din Pitești și s-a  desfășurat sub egida Inspectoratului Școlar Județean, având ca parteneri Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Parohia Mavrodolu, reprezentata de părintele Paul Stănescu care a oferit premii copiilor, cu binecuvantarea Înaltpreasfințitului Calinic Argeșeanul, Asociația Meșteșuguri Argeșene și câteva școli gimnaziale din județ, scopul fiind menținerea și dezvoltarea interesului pentru cunoașterea zestrei tradiționale a poporului român.