news        mail   location

 
 

În urma apariției în ziarul Jurnal de Argeș, în data de 3 și 10 februarie 2021, a mai multor articole referitoare la anumite acuzați îndreptate către persoana preotului paroh Sturzeanu Dumitru-Victor de la Parohia Mavrodolu, Protoieria Pitești, Județul Argeș, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, s-a autosesizat în acest caz și va desfășura o anchetă internă, pentru a constata veridicitatea informațiilor apărute în spațiul mass-media argeșean.

 

În urma cercetărilor care vor fi efectuate de către comisia bisericească delegată, Eparhia Argeșului și Muscelului va adopta măsurile statutare și regulamentare bisericești care se impun.

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar