În duminica a VI-a după Rusalii, Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Mănăstirii Sfântul Ilie Paltinul de pe Transfăgărășan, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Chiriarhul a rostit un cuvânt de învățătură celor prezenți, în care a subliniat legătura care există între iertarea păcatelor și vindecarea de boli, arătând că Hristos Domnul vindecă mai întâi sufletul, apoi trupul. În finalul omiliei duminicale, Întâistătătorul Eparhiei, a vorbit despre puterea cea mare a rugăciunii, arătând că atunci când ne avântăm spre nemărginire, nu suntem niciodată singuri, pentru că Inima Marelui Prieten – Hristos Mântuitorul bate alături de inimile noastre.