În urma apariției în ziarul Argeșul, în data de 2 februarie 2021, a unui articol intitulat: Contraofensiva călugărițelor împotriva vaccinării, conform căruia un grup de persoane, în principal de sex feminin, autodeclarate ca fiind monahii (călugărițe), conduc o campanie de dezinformare împotriva campaniei de vaccinare contra Covid-19 în Municipiul Pitesti, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, dorește să aducă următoarele precizări:

1.Persoanele despre care relatează mass-media locală, nu sunt călugărițe canonice în cadrul Eparhiei Argeșului și Muscelului, și nu deținem informații dacă acestea sunt cu adevărat monahii cu statut canonic în cadrul Bisericii Ortodoxe Române.

2.Chiriarhul locului nu a acordat nici o aprobare sau binecuvântare scrisă ori verbală personalului clerical și neclerical, monahal sau de mir (femei sau bărbați) din cadrul Eparhiei, în vederea desfășurării de acțiuni, sub diferite forme (protest, petiții, etc.), pro ori contra campaniei naționale de vaccinare împotriva Covid-19 inițiată de autorități.

3.Demersul persoanelor menționate în mass-media locală, care se declară originare din zona Caraș-Severin este o inițiativă proprie și nu reprezintă poziția Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului.

4.Atragem atenția că distribuirea unor materiale tipărite (broșuri) de către persoanele amintite anterior, în care sunt citați clerici ortodocși sau alți medici de diferite naționalități, cu privire la vaccinul anti Covid-19, întrucât sunt declarații scoase din context, reprezintă o sursă nesigură de informare pentru popoluția argeșeană.

În acest sens, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, se delimitează întru totul de orice îndemnuri adresate de presupusele călugărițe, față de locuitorii/trecătorii din Municipiul Pitești sau din alte localități din Județul Argeș.

Cu acest prilej reamintim că decizia vaccinării împotriva Covid-19 aparține fiecărui cetățean în parte, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului nepromovând manifestări similare persoanelor descrise de către Ziarul Argeșul.

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului.