news        mail   location

 
 

Pomenirea şi cinstirea eroilor reprezintă un act de înălţare sufletească a noastră, de înălţare duhovnicească, de preţuire a jertfei lor şi de speranţă că jertfa lor nu este zadarnică, că libertatea noastră a fost adesea plătită cu jertfa lor plină de iubire faţă de Biserică şi faţă de popor. 

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a organizat oficierea slujbei de pomenire a Eroilor Neamului Românesc, de către preoții militari și preoții din Protoieria Pitești, coordonați de părintele protoiereu Dinu Vasile Laurențiu.

După ceremonialul religios au fost depuse coroane de flori și a avut loc o paradă militară.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar